Інститут історичної освіти

Екскурсія до Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця»

У рамках проведення Міжнародної науково-теоретичної конференції «Доба гетьмана І. Мазепи в європейській історії: міфи і реалії» 8 жовтня 2008 року кафедрою історії України Інституту історичної освіти Національного педагогічного Університету ім. М.П. Драгоманова за підтримки Секретаріату Президента України була організована екскурсійна поїздка до Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» у смт. Батурин.

О 8.00 учасники та гості конференції, викладачі і студенти Інституту історичної освіти, КНУ ім. Т. Шевченка, Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Г. Сковороди  вирушили автобусами від Інституту історичної освіти і за три години подолали шлях зі столиці сучасної незалежної України до колишньої столиці Гетьманщини. В Батурині працівники Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» дуже люб’язно зустріли гостей, серед яких були заступник директора Інституту історії країни О.П.Рент, відомі історики О.І.Гуржій, В.Й.Борисенко. Через велику кількість учасники поїздки, були розділені на три екскурсійні групи. Таким чином вдалося зекономити час і якомога детальніше ознайомитись із усіма пам’ятками батуринського заповідника. Розпочалося наше знайомство з колишньою гетьманською столицею із екскурсії по Будинку-музею Генерального судді  Лівобережної України В.Кочубея, яку проводила Парфененко К. І. Вона коротко нагадала нам про  виникнення та історичний розвиток Батурина, його роль в Українській державі за різних гетьманів, розповіла про постать В.Кочубея, історію його родини і провела екскурсію по будинку генерального судді. Будинок-музей багатий на цікаві експонати, серед яких письмовий стіл генерального судді Лівобережної України з канцелярським приладдям, унікальна груба, викладена кахлем кінця XVII ст. Окрема кімната музею відведена такій сторінці історії роду Кочубеїв, як стосунки гетьмана І.Мазепи та Мотрі Кочубей. Там розміщені листи гетьмана до своєї коханої, даровані ним прикраси із золота, коралів та дорогоцінного каміння, одяг Мотрі. Окрема експозиція, знаходиться і підвалі будинку генерального судді.  Там із достовірністю відтворено атмосферу та атрибути українського суду XVIII ст. Зібрані інструменти «судового дізнання», а воскові фігури судді та затриманого повністю передають реалії судочинства в тогочасній Україні. Також цікавим було знайомство з Музеєм бджільництва ім. П.Прокоповича з діючою пасікою на подвір’ї.

Другу частину екскурсії проводила Н. Олефіренко. Вона провела нас до відбудованої Цитаделі батуринської фортеці, розповіла про археологічні розкопки на її території, експертні висновки провідних науковців, специфіку будівництва та архітектури пам’ятки. У цитаделі, яка надзвичайно інтенсивно відбудовується, ми побачили відбудовану Троїцьку церкву, будинок, де знаходилася гетьманська скарбниця. На території цитаделі встановлено пам’ятник у вигляді хреста всім жертвам батуринського погрому. Потім нас ознайомили із фондами Музею археології Батурина в приміщенні Воскресенської церковно-приходської школи.

Окрема частиною екскурсії була розповідь про історію Воскресенської церкви-усипальниці К.Розумовського, ії археологічні дослідження та відбудову. На жаль за технічних причин церква-усипальниця була закрита і нам вдалося побачити її внутрішній вигляд лише на фотографіях.

Також на превеликий жаль ще у процесі відбудови та реставрації знаходиться така пам’ятка гетьманської столиці, як палац гетьмана України Кирила Розумовського, в якому буде створений Музей Гетьманської Слави.

Не дивлячись на деяку незавершеність історичних та архітектурних пам’яток заповідника після екскурсії залишилась маса позитивних вражень, та приємних почуттів та теплих спогадів про гетьманську столицю. Хочемо окремо подякувати організаторам Міжнародної науково-теоретичної конференції «Доба гетьмана І. Мазепи в європейській історії: міфи і реалії» та працівникам Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця».

Переглянути фото цієї події ви можете, перейшовши за цим посиланням.

Server Time: 2018-07-19 09:53:38