Наукові видання

Історія кафедри історії та археології слов'ян

Кафедру історії та археології слов’ян Інституту історичної освіти Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова створено наказом ректора університету № 267 від 19 травня 2006 р. Кафедра продовжує традицію кафедри історії СРСР і УРСР створеної у 1979 р. разом із всесвітньою кафедрою у зв’язку із відновленням історичного факультету нашого університету.

На кафедрі нині працюють 12 викладачів, з них 6 доктори історичних наук, професори, 4 кандидати історичних наук, доценти, котрі читають нормативні курси з історії слов’янських народів, археології та низки спеціальних курсів для студентів історичного факультету. До складу кафедри входять: завідувач кафедри, професор, д.і.н. Журба М.А., директор Інституту історичної освіти, професор, д.і.н. Сушко О.О., заступник директора, професор, д.і.н. Виговський М.Ю., професор, д.і.н. Падалка С.С., професор, д.і.н. Рудий Г.Я., професор, д.і.н. Свистович С.М., доцент, к.і.н. Вовк Я.О., доцент, к.і.н. Шишкін Р.Г., доцент, к.і.н. Ямполець П.В., ст. викладач Козир В.В., викладач, к.і.н. Черніговець Н.М., викладач Бойчук Я.А.
Пріоритетними напрямками наукової роботи викладачів кафедри історії та археології слов’ян є: підготовка кандидатських і докторських дисертацій викладачами кафедри; підготовка монографічних видань; визначення перспективних напрямків наукової діяльності кафедри; науково-дослідна робота з студентами тощо. На кафедрі діє аспірантура за спеціальностями: 07.00.02 «Всесвітня історія», 07.00.01 «Історія України» та докторнатура. Кафедра видає «Вісник аграрної історії, що затверджений ВАК України як фаховий.
Колектив кафедри здійснює підготовку студентів за спеціальністю «Слов’янознавство» та забезпечує навчально-виховний процес в Інституті історичної освіти, Інституті української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка та Інституті перепідготовки та підвищення кваліфікації, а саме викладанням таких навчальних дисциплін: історія слов’янських народів, археологія, основи біосоціогенезу, вступ до слов'янознавства, історія релігійних конфесій слов'янських народів, культура слов'ян, історія слов'янських етносів України, славістична історична біографістика, міжнародні відносини східнослов'янського світу, політична історія слов'ян, слов'янські мови, повсякденне життя слов'ян, сучасна історія Росії, сучасна історія Білорусії. Програми дисциплін кафедри розроблено відповідно до сучасних досліджень в історичній науці. Створено базу електронних варіантів лекцій, практичних і лабораторних занять.
Навчальний процес та науково-практичну діяльність кафедри забезпечують Науково-дослідницький центр «Слов’янський світ» та 2 лабораторії: «Історичної біографістики» та «Науково-дослідна лабораторія археологічних досліджень»
Науково-дослідницький центр «Слов’янський світ» займається проведенням наукових досліджень проблем давньої, нової і новітньої історії, культури слов'янських народів. Крім того, Центр ставить завдання розвитку творчої активності та інтересу до слов'янської історії і культури студентської молоді, налагодження освітніх програм обміну. Навчально-методична лабораторія «Історичної біографістики» займається розвитком історичного мислення студентів, яке передбачає загальне розуміння історичного процесу в його різноманітності й суперечливості; індивідуалізацією історичного процесу; дослідженням славістичних постатей та їх науково-культурної спадщини, через різноманітність стосунків з суспільством; реконструкцією особистостей у світлі історичної доби. З цією метою на базі Науково-дослідницького центру функціонує студентське наукове товариство «Славістичні студії»
«Навчальна науково-дослідна лабораторія археологічних досліджень» підтримує тісні зв’язки із провідними науковими установами та університетами України та Європи. Діяльність археологічної лабораторії та студентів, які проходили практику у складі різних експедицій, неодноразово відзначалася подяками керівниками провідних наукових установ України. За матеріалами фондів лабораторії був створений кабінет-музей археології імені засновниці експедиції та лабораторії Надії Михайлівни Кравченко. В експозиції кабінету-музею представлені оригінальні археологічні матеріали, які отримані експедицією під час розкопок пам’яток пізньоримського часу.
Кафедра розвиває співпрацю з зарубіжними університетами, а саме з Краківським педагогічним університетом, Софійським університетом Святого Климента Охридського, Тбіліським державним університетом імені Іване Джавахішвілі та ін.. Колектив кафедри постійно співпрацює з Інститутом історії України НАН України, Інститутом політичних і етнонаціональних проблем НАН України, Інститутом архівознавства при НБУ ім. В.Вернадського, Інститутом біографічних досліджень при НБУВ, Інститутом документознавства та архівної справи НАН України, Дипломатичною академією України, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Національним університетом біоресурсів і природокористування України, Запорізьким національним університетом, Чернігівським національним педагогічним університетом імені Т.Г. Шевченка, Переяслав-Хмельницьким державним педагогічним університетом імені Григорія Сковороди, Глухівським національним педагогічним університетом ім. Олександра Довженка, Ніжинським державним педагогічним університетом ім. М. Гоголя. Проблеми спільних досліджень: “Історія Другої світової війни”, “Архівознавство та джерелознавство”, “Історіографія історії України”, “Біографістика”, „Історія української дипломатії”.

11954
451931